טיפים לרכישת דירה: הדברים שאתם חייבים לבדוק!

אחת הרכישות המשמעותיות ביותר בחיינו, היא רכישת הדירה בה נגור. מדובר בעסקה שעולה לא מעט כסף, לכן חשוב להיערך לקראתה על הצד הטוב ביותר.

בדיקה יסודית של הדירה וסביבתה

אם אתם עומדים לרכוש דירת יד שנייה, כדאי לבצע בדיקה יסודית בדירה על מנת לבדוק שלא קיימות בעיות עובש ורטיבות, שאין סדקים בקירות ושכל מערכות הבית תקינות כדוגמת מערכת מיזוג האוויר, הזרמים בברזים וכו'. מעבר לזה, מומלץ לבקר בדירה בשעות שונות של היום בכדי לוודא שמדובר באזור שקט, שהחנייה באזור סבירה, שלא קיימים מטרדים בסביבת הדירה ושלא נוצרים פקקים בשעות מסוימות של היום. יתר על כן, חשוב ורצוי לברר אם עתידים להתקיים באזור פרויקטים של תמ"א 38 שעלולים להפריע לכם בעתיד או להוריד את שווי הנכס. כמו כן, אם אין ברשותכם רכב, מוטב שתבררו דרכי הגעה לאזור ונתיבי תחבורה ציבורית בקרבת הדירה.

עיון בנסח טאבו

באתר התשלומים הממשלתי תוכלו לעיין בנסח הטאבו של הדירה אותה אתם עומדים לרכוש (השירות בעלות של 15 שקלים). כך תוכלו לוודא מיהו בעל הדירה החוקי, האם קיימים צווי הריסה או צווי מניעה, סוג הבעלות, תיקי הוצל"פ, חנייה חוקית, עיקולים שונים ונתונים נוספים שכדאי וחשוב לבדוק. כמו כן, מוטב לעיין גם בתיק הבניין של הדירה שאנחנו עומדים לרכוש. עיון זה יספק לנו מידע נוסף אודותיה כמו חריגות בנייה ואף לוודא שהבנייה בוצעה בהתאם להיתר.

בדק בית

בדיקה עצמית בדירה היא חשובה מאחר והיא תשמש עבורכם כמנגנון סינון למגוון הדירות שתראו. לאחר שהתרשמתם מדירה מסוימת, חשוב לדאוג לבדיקה מקצועית ויסודית יותר שתסייע לאיתור תקלות במערכות ובתשתיות הדירה וליקויי בנייה שלא ניתן להבחין בהם ללא בדיקה מקיפה. יתרה מזאת, ניתן להתייעץ עם שמאי מקרקעין בכדי לדעת מהו ערכו של הנכס, כמו כן, הוא יוכל לבצע עבורכם בדיקות מהותיות נוספות שיסייעו לכם לדעת מה טיב הדירה. אם בדק הבית עבר ללא דופי, רצוי בשלב זה לערב עורכת דין לנדל"ן ומקרקעין שתסייע לכם בשלבים הבאים בתהליך.

משכנתא

הלוואת משכנתא תצריך מכם בין היתר להעביר לבנק את כל המסמכים שתידרשו על מנת שתוכלו לקבל אישור להלוואה לה אתם זקוקים וגם לעמוד בתנאים לקבלת המשכנתא. כדאי לבחון את העניין בכמה בנקים שונים על מנת למצוא את המשכנתא המתאימה לכם, במסלול שנכון עבורכם. מעבר לכך, כדאי ומומלץ לשוחח עם בעל הדירה בנושא ולשאול האם נלקחה משכנתא בעבורה בעבר. במידה וכן, בדקו מתי ההלוואה מסתיימת ואיך בעל הדירה מתכנן להסיר את המשכנתא שברשותו.

מיסים ותשלומים

בעת רכישת דירה, מוטלים עליכם מיסים ותשלומים שונים כמו מס שבח, מס רכישה, היטל השבחה, שכר טרחת עו"ד ותשלומים נלווים לדירה. יש לבדוק מראש מה כולל מחיר הדירה, כמו גם לברר האם אתם זכאים לפטור ממס רכישה או בהקלות מס.

תהליך רכישת הדירה עלול להיות ארוך מהצפוי, לכן כדאי שלא להקל ראש בכל הקשור לנושא. מוטב שתדרשו עותק מחוזה המכר עליו תחתמו, כמו גם יתר המסמכים המצורפים לחוזה המקורי, מלבד זאת, בחרו עורך דין נדל"ן ומקרקעין שילווה אתכם בתהליך ויסייע לכם לצלוח אותו.

יצירת קשר מהירה

רוצים לשמוע על דירות נוספות?

העיר

הנכסים

רוצים לדעת כשיש נכס חדש למכירה?

השאירו את המייל שלכם ונדאג לשלוח לכם עדכון רק כשיש נכס חדש באוויר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן