חוק בתים משותפים

הרבה דירות

כל מי שגר בדירה הממוקמת בבניין מגורים מודע לחסרונות הרבים הכרוכים בעובדה שיש הרבה שכנים שחולקים יחד את מעטפת החיים המשותפים. אז מה עדיף, בית פרטי או דירה? המאמר הזה ינסה לעזור לכם להחליט.

חסרונות קניית דירה בבניין

בבניין שבו גרות משפחות רבות נקלעים מדי פעם השכנים למריבות ולחילוקי דעות, דבר המעיב על השקט שאמור להיות. העובדה שגרים שכנים בסמיכות זה לזה, יוצרת פחות פרטיות לכל אחת מהמשפחות. רוב הדירות בבניינים משותפים הן קטנות יותר משטחם של בתים פרטיים והמגורים כרוכים בתשלומים לוועד הבית ובקושי במציאת חניה בקרבת מקום.

לדירות הממוקמות במרכזי הערים נוסף אלמנט של רעש מהתחבורה הנעה על הכבישים, דבר הפוגם באיכות החיים והסביבה ולעתים אף פוגע בבריאותם של הדיירים כמו ירידה בשמיעה.

מי שעובר דירה לקומה גבוהה שוכר מנוף המרים את מלוא התכולה למעלה או לחילופין נעזר בסבלים המעלים את כל הציוד במעלית או במדרגות בהתאם לאפשרויות.

לעזרת הדיירים בבניין מגיע חוק בתים משותפים, שמסדיר את חלוקת הנכסים בין דיירי הבניין.

חוק בתים משותפים

כאמור, חוק בתים משותפים מסדיר את חלוקת הנכסים הפרטיים והמשותפים בין דיירי הבניין המצויים על אותה חלקת מקרקעין . בבניינים חדשים הקבלן הוא זה שיוזם את מהלך הרישום, תוך שיתוף פעולה עם כל בעלי הזכויות בבניין.

לאחר ביצוע הרישום בפנקס הבתים המשותפים, בוחרים הדיירים נציגים זמניים כוועד הבית ובאסיפה הכללית הראשונה של בעלי הנכסים קובעים, מי יהיו חברי וועד הבית הקבועים.

כל הזכויות והחובות של בעלי הנכסים, רשומים בתקנון הבית המשותף הספציפי או לחילופין על פי הנוסח המצוי בחוק המקרקעין. אם הדיירים מעוניינים לבצע שינוי בתקנון, הדבר מחייב הסכמה של מלוא הדיירים. לכל בנין יש תיק בלשכת המקרקעין ובו אפשר לבדוק את התקנון של הבניין הספציפי.

הרכוש המשותף כולו מתחלק בהגדרה שיורית. הרכוש המשותף הוא כל מה שאינו דירה ואינו מוצמד אליה, זוהי הוכחה לבעלות על הדירות ועל חלקו של כל דייר מתוך נכסי הבית המשותף.

אם נוצרים סכסוכים בין הדיירים בנושא תקנון הבית, הסגת גבול או תמ"א, הסמכות לדון בסכסוכים הללו ולפתור אותם היא בידו של המפקח על רישום המקרקעין שסמכויותיו מקבילות לשופט בבית משפט השלום.

יתרונות של דירה בבניין

ההיצע של הדירות בכל עיר הוא עצום, החל בדירות סטודיו קטנות, דרך דירות 3, 4 ו – 5 חדרים בבניינים חדשים הדירות כוללות גם חדרי ממ"ד על פי התקן . ברבי הקומות אפשר לרכוש גם דירות פנטהאוז רחבות ידיים המכילות 6-5 חדרים ומרפסות . חלקן בנויות על קומה אחת ומקצתן פרוסות על פני שתי קומות – דופלקס.

אדם הרוכש דירה בוחר את כיווני האוויר המועדפים עליו, נהנה בעיקר בקומות הגבוהות מהנוף הנשקף מכל חדר ומרפסת בדירה.

טוב שכן קרוב מאח רחוק, הקרבה בין השכנים יוצרת במקרים רבים חברויות אמתיות הנשמרות לאורך שנים רבות. הקשרים הנאותים יוצרים באופן טבעי עזרה זה לזה ונוצרים גם קשרים חבריים בין הילדים.

החסרונות בקניית בית פרטי

בית פרטי, עולה ממון רב ולא כל משפחה מסוגלת לעמוד בעלויות הגבוהות של הרכישה. בנוסף לכך, העלויות השוטפות הן גבוהות מאד. הארנונה שהעיריות גובות באזורי היוקרה עבור בתים פרטיים הכוללים גם חצרות וגינות גדולות הן גבוהות במיוחד. האחזקה השוטפת היא הרבה יותר יקרה לאור גודלו של הבית המצריך עובדים במשק בית, בתחזוקת הגינה ובריכת השחייה, עלויות אירוח ועוד.

אנשים רבים מעדיפים לבנות בתים פרטיים על פי טעמם וצרכי המשפחה ולכן רוכשים קרקע יקרה בעלת היתר לבניה. לאחר מכן הם שוכרים אדריכל, מהנדס מפקח ומעצב פנים. מתכננים את נראות הבית ולאחר שהתכניות מקבלות אישור, מגייסים קבלן המבצע עם צוותיו את הקמת המבנה. התהליך אורך לפחות שנה ועולה סכומי כסף די גבוהים . בסיומו המוצלח של הפרויקט, עומד בית יפהפה לרווחת בעליו.

היתרונות בקניית בית פרטי

המגורים בבית פרטי, ללא שכנים יוצרת שקט נפשי וחיים שקטים במיוחד. המרחב הפתוח והגינה מאפשרים חיים נינוחים מאד עבור כל בני הבית ובמיוחד עבור הילדים הנעים בחופשיות בשטח.

בחצר הגדולה, אפשר להוסיף מחסן לאחסון הפריטים שאין בהם צורך ביום יום כמו כלי עבודה לגינה וציוד לקמפינג.

בחלק גדול מהבתים הפרטיים קיימת גם יחידת דיור שאותה הבעלים משכירים לצורך הכנסה נוספת.

יצירת קשר מהירה

רוצים לשמוע על דירות נוספות?

העיר

הנכסים

רוצים לדעת כשיש נכס חדש למכירה?

השאירו את המייל שלכם ונדאג לשלוח לכם עדכון רק כשיש נכס חדש באוויר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן