גישור ויישוב סכסוכים בתחום הנדל"ן

בנובמבר האחרון, אחרי לא מעט מכשולים והתנגדויות כל השכנים כבר חתמו על הסכם לעבודות תמ"א 38 בבניין שלכם. הדיירים נפגשו עם הקבלן שהתחייב להתחיל את העבודות ב-5 במרץ. חלק מהדיירים שלא רצו להישאר בבניין בזמן העבודות, ואתם ביניהם, כבר מצאו דירות חלופיות באזור. חלק אחר של הדיירים הכין את עצמו לחצי שנה של עבודות, אבל ידע שעד תחילת שנת הלימודים הן יסתיימו. ואז הגיעה הקורונה. הקבלן לא יכל להתחיל בעבודות כמתוכנן והודיע שבשל התחייבויות קודמות שהשתבשו יוכל להתחיל את העבודות רק באוגוסט. אתם תקועים עם דירה חלופית ששילמתם עליה לחצי שנה מראש ולא מבינים למה העבודות לא יפתחו עם החזרה לשגרה. הקבלן לא מוכן לשמוע על פשרה כי לטענתו מדובר בכח טבע שאינו בשליטתו. והנה, יש לנו סכסוך. ישנם לא מעט אנשים שבשלב הזה כבר מגייסים עורכי דין ומתכוננים למלחמה משפטית ארוכה ויקרה. אבל יש עוד דרכים לפתור סכסוכים בתחום הנדל"ן ואחת מהן היא הגישור, עליה נרחיב במאמר זה.

גישור ויישוב סכסוכים בתחום הנדלן

גישור ויישוב סכסוכים בתחום הנדל"ן הוא תחום שנמצא בעלייה מתמדת משום שיותר ויותר אנשים שנקלעו לסכסוך בתחום זה מבינים את הצורך בדרך המהירה, האפקטיבית ובאופן יחסי גם הזולה ביותר על מנת לפתור אותו מבלי להיגרר שנים בבתי משפט ולכלות עשרות או מאות אלפי שקלים על הליך משפטי.

הסיבה לכך שרבים פונים לגישור ויישוב סכסוכים בתחום הנדל"ן נעוצה בעובדה לפיה ההוצאה הגבוהה ביותר שאדם מוציא במהלך חייו באה לידי ביטוי ברוב המקרים ברכישת דירה או בית. על כן סכסוכים בתחום זה הם רגישים ומורכבים במיוחד, הן בשל מהות הסכסוך שמכיל משתנים כלכליים רבים והן בשל הרגשות הרבים שמעורבים בו. לכן הדרך לפתרון עוברת בתהליך שנותן מקום לכל האלמנטים האלה ומביא את הצדדים למציאת אינטרסים משותפים ופתרונות יצירתיים.

ענף הנדל"ן בישראל נמצא בתאוצה מתמדת ופעילותו נמתחת הרבה מעבר לבנייה חדשה. נושאים כמו פינוי-בינוי, קבוצות רכישה, תמ"א 38, יזמות ועוד מגדילים את קשת האפשרויות בתחום וכפועל יוצא גם את כמות הסכסוכים שנוצרים סביבו. יש אין ספור מרכיבים סביבם מתגלעות מחלוקות שלא פעם מתפתחות לסכסוכים הדורשים הגעה למומחה ליישוב סכסוכים בתחום הנדל"ן. בין יתר הנושאים השכיחים סביבם נוצרים סכסוכים נוכל למצוא נכסי נדל"ן שעברו בירושה, סכסוכי מקרקעין, סכסוכים בין דיירים לקבלנים, סכסוכים סביב גבולות קרקע, עמלות שיווק, פיצוי על פינוי קרקע, מיסוי, תכנון ובניה, סכסוכי שכנים סביב תמ"א ועוד.

כמו בכל תחום אחר, כך גם בתחום סכסוכי הנדל"ן, עומדת בפני אדם שנקלע לסכסוך האפשרות לנסות לפתור אותו בהליך משפטי או בהליכים אחרים. אלא שבשנים האחרונות נוצרה תנועה גדולה לעבר אפשרות אחרת והיא גישור בנדל"ן. יתרונותיה של אפשרות זאת רבים: ראשית, מדובר בהליך שנקבע בהתאם ללוח הזמנים של הצדדים והזמינות שלהם ועל כן הוא מהיר יותר. בנוסף, ובניגוד לאפשרויות אחרות, בהליך גישור ויישוב סכסוכים הצדדים אחראים על מציאת הפתרון המוסכם עליהם מתוך רציונל לפיו הם מכירים את הסכסוך ופרטיו יותר טוב מכל אדם חיצוני. יתרון נוסף הוא החיסיון – הליך גישור הוא הליך חסוי ומה שנאמר בו אינו יכול לשמש אף אחד מהצדדים במקרה ויגיעו להליך משפטי, מה שמאפשר דיון פתוח וכן.

תהליך גישור בנדל"ן אינו כבול לשום מגבלה מלבד החוק הפלילי ורצונם החופשי של הצדדים, ולכן הוא מאפשר לצדדים המסוכסכים לחשוף את כל הקלפים שלהם ולשים אותם על השולחן. את האינטרסים, את הפחדים, את הגדרת המטרות של ההליך וגם את ההצעה לפתרון. מתוך הדינמיקה הזו ובשל העובדה שאין מגבלות נוצר שיח ממנו יכולים הצדדים להבין כל אחד את האינטרסים של הצד האחר, לגלות יחד את האינטרסים המשותפים ומשם להגיע לפתרון ששניהם יהיו מרוצים ממנו ויחתמו עליו בלב שלם.

יצירת קשר מהירה

רוצים לשמוע על דירות נוספות?

העיר

הנכסים

רוצים לדעת כשיש נכס חדש למכירה?

השאירו את המייל שלכם ונדאג לשלוח לכם עדכון רק כשיש נכס חדש באוויר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן